Mikrobiologi u/ laboratorieøvelser (BIO225)

Dette emnet gir en introduksjon til mikrobiologi.


Dette er emnebeskrivelsen for studieåret 2025-2026. Merk at det kan komme endringer.

Fakta

Emnekode

BIO225

Versjon

1

Vekting (stp)

5

Semester undervisningsstart

Høst

Antall semestre

1

Vurderingssemester

Høst

Undervisningsspråk

Engelsk

Merk

Emnet starter ikke før høsten 2026

Innhold

Mikrober har levd på jorda i lang tid og har påvirket planeten gjennom dette tidsrommet. Evolusjon av mikroorganismer vil bli presentert, og hvordan disse har omdannet jorda til et, for mennesket, levelig sted. Grunnleggende informasjon om mikroorganismer vil bli presentert og deres rolle for helse og sykdommer. Moderne metoder vil bli diskutert og hvordan vi nå kan studere mikroorganismene rundt oss. Forelesningene vil bli supplert med nyere vitenskapelige artikler og vil i størst mulig grad være forskningsbaserte.

Læringsutbytte

Emne-spesifikke ferdigheter

1. Vise forståelse for viktigheten av diversiteten av mikroorganismer i miljøet og for mennesker, inkludert deres økonomiske betydning.

2. Vise forståelse for klassifiseringsmåter anvendt på mikroorganismer, inkludert de basert på molekylære kriterier.

3. Vise kjennskap til prinsipielle egenskaper hos bakterieceller, spesielt egenskaper som er annerledes enn hos eukaryote celler, inkludert genetisk informasjon og overføring.

4. Vite hvordan mikroorganismer kultiveres og studeres.

Disiplin-spesifikke ferdigheter

1. Vise til kunnskap og forståelse av mikrobiologi.

2. Vise til kunnskap om essensielle fakta og teori i en underdisiplin av biofag.

3. Begynne å evaluere aspekter av biovitenskaper med referanse til lærebøker.

Forkunnskapskrav

Ingen

Eksamen / vurdering

Vurderingsform Vekting Varighet Karakter Hjelpemiddel
Written exam 1/1 2 Timer Bokstavkarakterer Ingen hjelpemidler tillatt

Fagperson(er)

Emneansvarlig:

Mark van der Giezen

Arbeidsformer

Undervisningen består av forelesninger, gruppediskusjoner og gjesteforelesere.

Overlapping

Emne Reduksjon (SP)
Mikrobiologi (BIO220_1) 5

Emneevaluering

Det skal være en tidligdialog mellom emneansvarlig, studenttillitsvalgt og studentene. Formålet er tilbakemelding fra studentene for endringer og justering i emnet inneværende semester.I tillegg skal det gjennomføres en digital emneevaluering minimum hvert tredje år. Den har som formål å innhente studentenes erfaringer med emnet.

Litteratur

Søk etter pensumlitteratur i Leganto