Fagseminar om aksjonsforskning

Onsdag 12. mars 2025 kl. 12:00-15:00,
UiS, Dataverkstedet,
KE A-259.

Nettverk for velferdsforskning inviterer til fagseminar om aksjonsforskning.

Publisert Sist oppdatert

Plakat som promoterer et arrangement. På et blått felt i midten står det "Velferdsuniversitetet Fagseminar om aksjonsforskning Med Håvard Aslund. Det er også et bilde av Aaslund i en sirkel samt et bakgrunnbilde av trær, vann og sol bak det blå feltet.

Aksjonsforskning er en deltakende forskningsmetode hvor forskere og deltakere samarbeider for å identifisere problemer, utvikle løsninger og implementere endringer. Målet er å forbedre praksis og skape positiv samfunnsendring gjennom kontinuerlig refleksjon og handling.

12. mars har Nettverk for velferdsforskning invitert Håvard Aaslund til UiS for å gi interesserte forskere og studenter en introduksjon til aksjonsforskning, og utfordre oss i hvordan vi kan utvikle kunnskap sammen med mennesker i marginaliserte samfunnsposisjoner.

Seminaret er åpent (og gratis) for alle som ønsker å lære mer om aksjonsforskning som metode.

Relevant litteratur:

  • Aaslund, H. & Seim, S. (2020). ‘The Long and Winding Road’ — Collective action among people experiencing homelessness. International Journal of Action Research. 16(2).
  • Aaslund, H. (2019). Fra «Brukermedvirkning» til «Demokrati» – språkets betydning i deltakende aksjonsforskning. Askheim, Ole Petter; Lid, Inger Marie; Østensjø, Sigrid (Ed.). Samproduksjon i forskning : forskning med nye aktører. p. 111-129. Universitetsforlaget