Vi ønsker velkommen til et seminar for å fremme inkluderende læringsmiljø for alle studenter på helsefaglige utdanninger.
4. - 5. juni 2025 ved Universitetet i Stavanger
1000 kr inkl. mva per deltager. Avgiften inkluderer 2-dagers seminar med pauseservering og lunsj begge dager.
90 plasser
Må dekkes av den enkelte utenom deltakeravgiften.
For spørsmål, kontakt oss via e-post uu-helse@uis.no
Meld deg på. Påmeldingsfrist: 4. mai
Ved avbestilling mer enn 30 dager før seminarets start (innen 5. mai) gis full refusjon. Avbestillinger etter dette belastes full deltakeravgift.
Om seminaret
Det helsevitenskapelige fakultet ved Universitetet i Stavanger ønsker å samle administrativt ansatte, undervisere og studieprogramledere til et nasjonalt seminar om universell utforming i helsefagutdanningene for å dele kunnskap, bygge nettverk, og utforske universell utforming som en inkluderingsstrategi.
Formålet med seminaret er å oppnå en økt forståelse om universell utforming av undervisnings- og læringsmiljø for å kunne skape enda mer inkluderende helseutdanninger.
De helsefaglige utdanningene har stor samfunnsmessig- og politisk betydning, men står samtidig overfor særskilte utfordringer knyttet til balansegangen mellom faglige krav for studenter, et stadig økende samfunnsmessig behov for flere yrkesutøvere, samt retningslinjer for et mer inkluderende og universelt utformet læringsmiljø.
På seminarets første dag vil målsettingen være å skaffe innsikt i, og definere, ulike problemstillinger knyttet til universell utforming og inkludering i helsefagutdanningene. På denne dagen ønsker vi å løfte frem ulike perspektiver som blant annet faglige krav, skikkethet, politiske føringer, samt erfaringer i arbeidsliv og praksis som grunnlag for videre arbeid på seminarets andre dag.
På dag to ønsker vi å bidra til å skape en felles forståelse av kjente utfordringer, behov og mulige løsninger. Det er som kjent vanskelig å finne riktig medisin hvis man ikke kan komme til enighet om selve diagnosen. Gjennom en variasjon av ulike foredrag og workshops, håper vi på seminarets andre dag å kunne bidra til en felles forankret problemforståelse som kan danne videre grunnlag, for effektive løsninger og tiltak.
Resultatene fra workshopen på seminarets andre dag vil i etterkant av seminaret sammenfattes i en idébok som sendes ut til alle deltagere som et grunnlag for videre arbeid.
På lang sikt ønsker vi at seminaret skal være startskuddet for dannelse av et nettverk for videre samarbeid og kompetanseutvikling.
Praktisk informasjon
Hvordan komme seg til UiS?
- Konferanselokasjon UiS: Arne Rettedals hus
- Buss 6, 7 & X60 fra sentrum til UiS (ca. 20 min)
- Billett via Kolumbus app eller billettautomat
- Gå av ved stoppet "UiS Øst"
- Flybuss fra UiS til Flyplassen hver time, kvart over (ca. 20 min).
- Gå av ved stoppet "UiS Vest"