Inkluderende helseutdanning 2025: Universell utforming i praksis

Onsdag 4. juni kl. 10:00 - Torsdag 5. juni kl. 14:00,
Universitetet i Stavanger.

Vi ønsker velkommen til et seminar for å fremme inkluderende læringsmiljø for alle studenter på helsefaglige utdanninger.

Publisert Sist oppdatert
Fakta
Når og hvor

4. - 5. juni 2025 ved Universitetet i Stavanger

Deltakeravgift

1000 kr inkl. mva per deltager. Avgiften inkluderer 2-dagers seminar med pauseservering og lunsj begge dager.

Antall deltakere

90 plasser

Reise og overnatting

Må dekkes av den enkelte utenom deltakeravgiften.

Kontakt

For spørsmål, kontakt oss via e-post uu-helse@uis.no

Påmelding

Meld deg på. Påmeldingsfrist: 4. mai

Avbestillingsregler

Ved avbestilling mer enn 30 dager før seminarets start (innen 5. mai) gis full refusjon. Avbestillinger etter dette belastes full deltakeravgift.

Foto: HelseCampus Stavanger

Om seminaret

Det helsevitenskapelige fakultet ved Universitetet i Stavanger ønsker å samle administrativt ansatte, undervisere og studieprogramledere til et nasjonalt seminar om universell utforming i helsefagutdanningene for å dele kunnskap, bygge nettverk, og utforske universell utforming som en inkluderingsstrategi.

Formålet med seminaret er å oppnå en økt forståelse om universell utforming av undervisnings- og læringsmiljø for å kunne skape enda mer inkluderende helseutdanninger.

De helsefaglige utdanningene har stor samfunnsmessig- og politisk betydning, men står samtidig overfor særskilte utfordringer knyttet til balansegangen mellom faglige krav for studenter, et stadig økende samfunnsmessig behov for flere yrkesutøvere, samt retningslinjer for et mer inkluderende og universelt utformet læringsmiljø.

På seminarets første dag vil målsettingen være å skaffe innsikt i, og definere, ulike problemstillinger knyttet til universell utforming og inkludering i helsefagutdanningene. På denne dagen ønsker vi å løfte frem ulike perspektiver som blant annet faglige krav, skikkethet, politiske føringer, samt erfaringer i arbeidsliv og praksis som grunnlag for videre arbeid på seminarets andre dag.

På dag to ønsker vi å bidra til å skape en felles forståelse av kjente utfordringer, behov og mulige løsninger. Det er som kjent vanskelig å finne riktig medisin hvis man ikke kan komme til enighet om selve diagnosen. Gjennom en variasjon av ulike foredrag og workshops, håper vi på seminarets andre dag å kunne bidra til en felles forankret problemforståelse som kan danne videre grunnlag, for effektive løsninger og tiltak.

Resultatene fra workshopen på seminarets andre dag vil i etterkant av seminaret sammenfattes i en idébok som sendes ut til alle deltagere som et grunnlag for videre arbeid.

På lang sikt ønsker vi at seminaret skal være startskuddet for dannelse av et nettverk for videre samarbeid og kompetanseutvikling. 

Program

Foreløpig program for dagene

10:00 - 11:00 Registrering og kaffe

11:00 - 11:05 Dekan Eldar Søreide ønsker velkommen

11:05 - 11:15 Informasjon om dagens program

11:15 - 11:30 Trond Grønnestad, UiS. Tema: Faglige krav

11:30 - 11: 45 Aud Elisabeth Witsø, NTNU. Tema: Pathways-prosjektet -

11:45 -12:00 Frank Oterholt, UiA. Tema: Skikkethet

12:00 -13:00 Lunsj

13:00 -13:15 Tove Elise Madland, Helse og omsorgskomiteen (AP)

13:15 - 13:30 TBA

13:30 - 13:45 Kaffe

13:45 - 14:45 Panel: Dagens deltagere samles i en panelsamtale hvor det åpnes for spørsmål fra publikum.

14:45- 15:00 Avsluttende ord

09:00- 09:05 Informasjon om dagens program

09:05-09:35 Universell

09:35- 10:05 Perspektiver fra praksis

10:05-10:15 Kaffepause

10:15-10:45 Frank Oterholt, UiA

10:45- 11:00 Informasjon om workshop

11:00-12:00 Lunsj

12:00-13:40 Workshop

13:40 - 14:00 Avslutning og veien videre – Bjørg Oftedal, UiS

Praktisk informasjon

Seminaret vil finne sted i Arne Rettedals hus på campus Ullandhaug.