Numerisk modellering 2 (MAF320)

Emnet er et datalaboratoriekurs som gir en innføring i praktisk bruk av datamaskiner til vitenskapelige og tekniske beregninger. Det gis en innføring i Python.


Dette er emnebeskrivelsen for studieåret 2025-2026. Merk at det kan komme endringer.

Fakta

Emnekode

MAF320

Versjon

1

Vekting (stp)

5

Semester undervisningsstart

Høst

Antall semestre

1

Vurderingssemester

Høst

Undervisningsspråk

Engelsk

Innhold

Mange matematiske problemer innen vitenskap og ingeniørfag tillater ikke enkle analytiske løsninger, noe som gjør det nødvendig å bruke numeriske metoder. Dette kurset er et datalaboratorium som introduserer praktisk bruk av datamaskiner for vitenskapelige og tekniske numeriske beregninger. Gjennom kurset vil studentene takle ulike praktiske problemer fra vitenskap og ingeniørfag. De vil bruke numeriske algoritmer for å løse systemer av lineære ligninger, utføre interpolasjon og kurvetilpasning, finne løsninger på ikke-lineære ligninger, utføre numerisk derivasjon og integrasjon, og løse ordinære og partielle differensialligninger.

Dette kurset går parallelt med MAF310 Numerisk Modellering 1, som fokuserer på de mer teoretiske aspektene ved de numeriske algoritmene som brukes i MAF320.

Læringsutbytte

Etter å ha fullført dette kurset forventes det at studentene:

K1: Har en grunnleggende forståelse av vitenskapelig programmering ved bruk av programmeringsspråket Python og pakkene NumPy og SciPy.

K2: Kjenner til grunnleggende begreper som variabler, datatyper, kontrollstrukturer, lister, funksjoner, klasser og objekter.

K1: Kan formulere fysiske problemer i en form som er egnet for numeriske beregninger.

K2: Kan velge passende numeriske metoder for spesifikke problemer, bruke eksisterende implementeringer av algoritmer i NumPy og SciPy, og implementere egne løsninger når det er nødvendig.

G1: Behersker presentasjon og kommunikasjon av beregningsresultater ved bruk av den interaktive plattformen Jupyter Notebook.

Forkunnskapskrav

Ingen

Anbefalte forkunnskaper

FYS100 Mekanikk, FYS102 Fysikk for data/elektro, MAT200 Matematiske metoder 2, MAT210 Reell analyse
Studentene som tar MAF320 bør ta MAF310 parallelt.

Eksamen / vurdering

Mappe

Vurderingsform Vekting Varighet Karakter Hjelpemiddel
Første innleveringsoppgave 1/2 Bokstavkarakterer Alle
Andre innleveringsoppgave 1/2 Bokstavkarakterer Alle

Mappen består av to oppgaver som gjennomføres individuelt - hjemme og på datamaskin. Oppgavene teller hver 50% av karakteren. Alle vurderingsdeler må bestås for å få en samlet karakter i emnet. Kandidater som ikke har bestått begge oppgaver, kan ta de(n) på nytt neste gang emnet har ordinær undervisning.

Fagperson(er)

Emneansvarlig:

Eero Aleksi Kurkela

Instituttleder:

Bjørn Henrik Auestad

Arbeidsformer

Praktiske datalabøvelser (4 timer/uke).

Overlapping

Emne Reduksjon (SP)
Numerisk modellering (MAF300_1) 5

Åpent for

Bachelornivå ved Det teknisk-naturvitenskapelige fakultet

Masternivå ved Det teknisk-naturvitenskapelige fakultet.

Emneevaluering

Det skal være en tidligdialog mellom emneansvarlig, studenttillitsvalgt og studentene. Formålet er tilbakemelding fra studentene for endringer og justering i emnet inneværende semester.I tillegg skal det gjennomføres en digital emneevaluering minimum hvert tredje år. Den har som formål å innhente studentenes erfaringer med emnet.

Litteratur

Søk etter pensumlitteratur i Leganto