Investeringsanalyse (IND500)

Emnet kombinerer finansiell teori og praktisk anvendelse for å gi et grunnlag i corporate finance. Emnet gir en gjennomgang av lønnsomhetsanalyser for investeringsprosjekter, porteføljeanalyse, kapitalkostnad, og prosesser for styring av usikkerhet i prosjekt.


Dette er emnebeskrivelsen for studieåret 2025-2026. Merk at det kan komme endringer.

Fakta

Emnekode

IND500

Versjon

1

Vekting (stp)

5

Semester undervisningsstart

Høst

Antall semestre

1

Vurderingssemester

Høst

Undervisningsspråk

Engelsk

Innhold

Emnet gir en introduksjon til de grunnleggende prinsippene i corporate finance, med fokus på økonomiske beslutningsprosesser innenfor en bedrift. Hovedtemaer inkluderer analyse av finansregnskap, tidsverdien av penger, risiko og avkastning, investeringsanalyser og kapitalkostnad. Studentene vil også utforske finansieringsalternativer, selskapsstyring og ESG (miljø, samfunnsansvar og eierstyring). Emnet har som mål å gi studentene verktøyene de trenger for å analysere og ta informerte økonomiske beslutninger som maksimerer bedriftens verdi.

Læringsutbytte

Ferdigheter

Etter å ha tatt dette emnet skal studenten bl.a. kunne:

  • beregne nåverdi for ulike typer investerinsprosjekter
  • forstå effekter av beslutningstakeres holdning til risiko på investeringsbeslutninger
  • beregne avkastningskrav til investeringer på basis av kapitalverdimodellen
  • identifisere og beskrive realopsjoner i investeringsprosjekter
  • bruke beslutningstre til å analysere investeringsprosjekter med usikkerhet og fleksibilitet
  • foreta sensitivitets- og Monte Carlo-analyser på investeringsprosjekter
  • forstå avveininger og mulige konsekvenser av finansieringsform for investeringer

Generell kompetanse

Etter fullført emne skal studenten kunne følge og forstå finansrelaterte nyheter og debatter i media og finansielle tidsskrifter. Studentene vil også kunne forstå grunnleggende investeringsbeslutninger og delta i samtaler med representanter fra bransjen.

Forkunnskapskrav

Ingen

Eksamen / vurdering

Digitale Quiz, gruppeprosjekt og skoleeksamen

Vurderingsform Vekting Varighet Karakter Hjelpemiddel
Digitale Quiz 15/100 Bokstavkarakterer
Gruppeprosjekt 35/100 Bokstavkarakterer
Skoleeksamen 50/100 Bokstavkarakterer

5 ganger individuell digital-quiz (3% hver, totalt 15% av kurskarakter)1 gruppeprosjekt (35%)Digital eksamen på campus (50%)Karakterene på quizene og gruppeprosjektet er kun gyldige i 1 år. Studenter som tar emnet etter dette tidspunktet, må ta dem på nytt.

Vilkår for å gå opp til eksamen/vurdering

Studenten må ha fått godkjent en obligatorisk innleveringsoppgave for å kunne ta eksamen. Dersom oppgaven ikke blir godkjent kan ikke studenten ta eksamen.

Fagperson(er)

Instituttleder:

Tore Markeset

Arbeidsformer

Ca. en 3-timers forelesning hver uke og frivillige oppgaver. Undervisningen vil foregå på engelsk.

Overlapping

Emne Reduksjon (SP)
Investeringsanalyse (MIN100_1) 5

Åpent for

Masterstudenter ved Det teknisk-naturvitenskapelige fakultet og Handelshøgskolen ved UiS.

Emneevaluering

Det skal være en tidligdialog mellom emneansvarlig, studenttillitsvalgt og studentene. Formålet er tilbakemelding fra studentene for endringer og justering i emnet inneværende semester.I tillegg skal det gjennomføres en digital emneevaluering minimum hvert tredje år. Den har som formål å innhente studentenes erfaringer med emnet.

Litteratur

Søk etter pensumlitteratur i Leganto