Algoritmeteori (DAT600)

Emnet gir innsikt i teorien om algoritmer og deres ytelse. Det inkluderer et matematisk grunnlag for å analysere egenskapene av algoritmer. Emnet introduserer vanlige beregningsproblemer og ulike algoritmer for å løse dem. Emnet introduserer også problemet P=NP.


Dette er emnebeskrivelsen for studieåret 2025-2026. Merk at det kan komme endringer.

Fakta

Emnekode

DAT600

Versjon

1

Vekting (stp)

10

Semester undervisningsstart

Vår

Antall semestre

1

Vurderingssemester

Vår

Undervisningsspråk

Engelsk

Innhold

Emnet tar opp igjen noen matematiske begreper som vekst av funksjoner, standard notasjoner for tids kompleksitet, noen bevis teknikker og andre grunnlag fra tidligere fag. I løpet av emnet vil vi besøke problemer som sortering, trær, grafer og deres anvendelser, og multiplisering av matriser. Vi vil utvikle løsninger på disse problemene ved å anvende noen metoder som del og hersk, dynamiske og grådige algoritmer, og optimalisering.

Læringsutbytte

Etter å ha tatt dette emnet skal studenten:

  • Være kjent med viktige prinsipper for å designe av avanserte algoritmer og vurdere deres ytelse.
  • Være kjent med viktige problemer og algoritmer som løser dem.
  • Kunne velge og anvende forskjellige typer algoritmer avhengig av hva informasjonssystemene krever.
  • Være kjent med klassene av problemer P, NP, NP-Hard, NP-Complete.
  • Kunne transformere et gitt problem til et optimaliserings problem og kunne løse det i praksis.

Forkunnskapskrav

Ingen

Anbefalte forkunnskaper

DAT200 Algoritmer og datastrukturer

Eksamen / vurdering

Vurderingsform Vekting Varighet Karakter Hjelpemiddel
Skriftlig eksamen 1/1 4 Timer Bokstavkarakterer Ingen trykte eller håndskrevne hjelpemidler tillatt. Godkjent, enkel kalkulator tillatt

Digital eksamen.

Vilkår for å gå opp til eksamen/vurdering

Obligatoriske øvinger
4 obligatoriske innleveringsoppgaver.

Fagperson(er)

Emneansvarlig:

Nejm Saadallah

Instituttleder:

Tom Ryen

Arbeidsformer

4 timer forelesninger og 2 timer øvinger.

Overlapping

Emne Reduksjon (SP)
Algoritmeteori (MID290_1) 10

Åpent for

Datateknologi - master i teknologi
Utveksling ved Det teknisk- naturvitenskapelige fakultet

Emneevaluering

Det skal være en tidligdialog mellom emneansvarlig, studenttillitsvalgt og studentene. Formålet er tilbakemelding fra studentene for endringer og justering i emnet inneværende semester.I tillegg skal det gjennomføres en digital emneevaluering minimum hvert tredje år. Den har som formål å innhente studentenes erfaringer med emnet.

Litteratur

Søk etter pensumlitteratur i Leganto