Vi har malerikonservatorer som har kompetanse på behandling av malerier på tre og lerret, samt bygnings- og fargearkeologiske undersøkelser.
![Rensing av Kitty Kiellands maleri Torvmyr ved Jæren.](https://www.uis.no/sites/default/files/2020-09/5%20Malerikonservering_rensing_Kitty%20Kielland_Arkeologisk%20museum.jpg)
Vi har Norges ledende miljø innenfor konservering av kirkekunst og har omfattende erfaring med verneverdig inventar som veggfast dekor, altertavler, prekestoler, malerier og polykrom skulptur. Det rike 1600-tallsinventaret i mange av Rogalandskirkene har gitt malerikonservatorene stor maleteknisk innsikt om denne perioden.
Malerikonservatorene jobber også med kunst fra profane offentlige institusjoner. Vi har blant annet en samarbeidsavtale med Stavanger kunstmuseum (MUST) hvor behandling, tilstandsvurderinger og kurèroppdrag knyttet til inn- og utlån er viktige arbeidsoppgaver. Stavanger kunstmuseum har en samling som inneholder verk fra 1800-tallet og frem til i dag med hovedvekt på norsk kunst. Samlingen består blant annet av sentrale Rogalandskunstnere som Kitty Kielland, Olaf Lange og ikke minst Norges største samling av den store mesteren Lars Hertervig. Malerikonservatorene har jobbet mye med disse maleriene og har derfor bred erfaring og god kompetanse på dette materialet.